A Csepp a Tengerben Alapítvány Szárnyvonalak Európában címmel rendezte meg harmadik nemzetközi találkozóját 2017. április 7-e és április 16-a között Királyréten állami gondozott fiatalok, az őket körülvevő szakemberek és polgárok számára. A találkozón önkéntesek, nevelők, gyerekek, civilek és előadók egyaránt részt vettek az Európai Unió „Europe for Citizens / Európa a Polgárokért” pályázatának és az érintett önkormányzatok támogatásának köszönhetően. A Szlovákia, Magyarország, Románia és Szerbia összefogásával létrejött projekt olyan Európában élő, 14-18 éves, gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiataloknak nyújtott segítséget, akik mögött nincs támogató családi háttér. A programok célja az volt, hogy a fiatalok minél jobb esélyekkel induljanak és teljesértékű életet élhessenek, amikor felnőttként elhagyják a gyermekvédelmi intézményeket. Emellett az is kiemelten fontos volt, hogy a résztvevők szociális érzékenységét fejlesszük, egyúttal felhívjuk a figyelmet azokra a veszélyekre is, amik a gyermekvédelmi gondoskodásból való kikerülés után a fiatalokat gyakran fenyegetik.
Az egyhetes találkozón szakmai programok, workshopok, terepgyakorlatok segítségével jártunk körül olyan témákat, mint a mélyszegénység, az otthontalanság és hajléktalanság, a társadalom perifériáján, illetve a fogyatékkal élők nehézségei, a cigányság és a menekültek helyzete vagy a büntetett előéletűek sorsának alakulása. Az egy hét alatt hagyományos formális és alternatív tanulási módszereket is alkalmaztunk. Így kerülhetett a programba a pszichodráma, a playback-színház, a csapat-workshop, a filmklub és a csapatkohézió megteremtését és erősítését szolgáló sportprogramok is.
Nemzetközi meghívottjainknak és a nyelvileg is kevert csoportoknak köszönhetően a találkozó során össze tudtuk hasonlítani a különböző országok lehetőségeit, előnyeit és hátrányait az Európai Unión belül. Örülünk, hogy a színes programsorozattal és a nem formális tanulási eszközökkel segíthettük a fiatalok nyitottabbá válását, lehetőségeik felismerését és pozitív világlátását. A helyi lakosság együttműködése pedig pozitív megerősítés volt a projekt résztvevőinek abban, hogy a társadalmi nyitottság és érzékenység a hátrányos helyzetű fiatalok életének alakulásában meghatározó jelentősséggel bír. Pedagógiai módszereinket és eredményeinket a társszervezeteink és a szélesebb közönség számára is szeretnénk ismertté tenni, ezért projektünkkel több hagyományos oktatási intézményben is felhívtuk a figyelmet ezek fontosságára.
Biztosak vagyunk benne, hogy a projektünk önkénteseink nélkül nem jöhetett volna létre. Így a találkozó nem csupán a gyermekvédelmi gondoskodásban lévők fejlesztését, hanem magának az önkéntességnek a népszerűsítését is szolgálta.
Megjelenéseink:
Riport a projektről:
Cikkek és beszámolók a projektről:
Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Külön köszönet illeti a következőket: az Európai Unió „Európa a Polgárokért“ programját, Zugló és Pilis Önkormányzatát, Lakatos Helénát, a Prezi munkatársát, Kékesi Márkot, migrációs szakértőt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, a Balassagyarmati Fegyház és Börtönt, a Magyar Afrika Társaságot, a Váltó-sáv Alapítványt, a SZOCIOPOLY – interaktív színházi társasjáték szervezőit, a Még 1 mesét akciócsoportot, az AKKU A Kulturális Egyenlőségért Alapítványt, a gútai gyermekotthont (Detsky Domov, Kolárovo), a párkányi gyermekotthont (Detsky Domov, Stúrovo), a Csibész Alapítványt (Asociația Tinerilor Csibész), 2-es számú családi típusú elhelyező központot (CENTRUL DE PLASAMENT DE TIP FAMILIAL NR 2) a pilisi gyermekotthont (Óvoda, Általános Iskola és Gyermekotthon, Pilis), a Csepp a Tengerben Állami Gondozott Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány tagjait és támogatóit és Királyrét, Szada és Pilis lakosságát, valamint a Kastélyhotel Királyrétet.